Olejek z Manuki 100% - Olejek Pierwszej Pomocy

15.09.2017

 

Wyjątkowe właściwości olejków eterycznych są znane i wykorzystywane przez ludzkość od stuleci. Posiadają one wiele pozytywnych właściwości, co przekłada się na ich olbrzymie spektrum zastosowań. Olejek z manuki cieszy się niesłabnącą popularnością. Pozyskiwany jest z niewielkiego krzewu spotykanego naturalnie na obszarach Nowej Zelandii oraz Australii. Stosowany jest jako element aromaterapii, ale także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Wykazuje bowiem właściwości przeciwbólowe, ułatwia uspokojenie się po ciężkim dniu, ale także w pewnym stopniu przeciwdziała depresji. Niezwykle ważną kwestią jest jego bardzo silne działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Manuka to krzew przynależny do rodziny Mytraceae (mirtowatych). Jego łacińska nazwa to Leptospermum scoparium (J.R. et G. Forst.). Występuje naturalnie w północnych regionach Nowej Zelandii oraz w Australii (konkretnie w Tasmanii). Bywa spotykany także w południowej części Azji. Manuka spotykany jest zarówno na terenach górzystych, zacienionych, jak i na wybrzeżu. Wszystko to dzięki relatywnie niewielkim wymaganiom, jakimi charakteryzuje się ten krzew. Może rosnąć nawet na kwaśnych i dosyć jałowych ziemiach. Zaliczany jest do rodzaju Leptospermum obejmującego aż 85 zróżnicowanych gatunków. Krzew manuka osiąga dużą wysokość, kora ma zróżnicowaną od względem kolorystyki barwę. Jego liście, nawet po lekkim potarciu, wydzielają charakterystyczny aromat. Pomiędzy listopadem a styczniem pojawiają się na nim pojedyncze kwiaty o różnobarwnej kolorystyce (od bladoróżowej do krwisto czerwonej). Bywa z tego powodu nazywany „czerwonym drzewem herbacianym”.

Olejn z manuka

Cudowne właściwości zawartych w krzewie manuka substancji aktywnych wykorzystywane są w medycynie ludowej od wielu stuleci. Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, a więc Maorysi przygotowywali z liści oraz kory specjalny wywar. Znajdował on zastosowanie w leczeniu wszelkiego typu schorzeń wewnętrznych. Stosowali oni również kompresy przygotowywane ze miażdżonych liści oraz nasion manuka. Nakładano je nawet na otwarte rany. Same liście były wykorzystywane jako herbata, którą po uzyskaniu naparu wypijano.

CIEKAWOSTKA: Wykorzystywano je także podczas kąpieli parowych, mających na celu leczenie przeziębień oraz dolegliwości dróg moczowych. Wykazują właściwości przeciwgorączkowe, co nie umknęło uwadze tamtejszym znachorom.

Świeże lub lekko przesuszone liście i gałązki manuki służą jako źródła olejku eterycznego. Warto podkreślić, że krzewy wykorzystywane do jego produkcji nie są uprawiane na plantacjach,  wykorzystywane są krzewy dziko rosnące (poddawane co kilku lat przycięciu). Pozyskany w ten sposób surowiec jest bogaty w olejek z manuki. Po jego rozdrobnieniu poddawany jest destylacji z wykorzystaniem pary wodnej, proces trwa nawet do 36 godzin. Średnio ze 100 gramów uzyskuje się 17 gramów olejku. Charakteryzuje się on płynną formą i delikatnym ziołowym zapachem. Olejek manuka wyróżnia się typową żółtawą barwą.

Zgodnie z opiniami użytkowników oraz znawców najlepszy olejek manuka pozyskiwany jest z krzewów porastających Przylądek Wschodni Nowej Zelandii. Jego nazwa handlowa to „Manex” i wyróżnia się bardzo wysoką koncentracją triketonów (do 30%). Uznawane są one za najcenniejsze substancje aktywne w nim występujące, bowiem to one wyróżniają go wśród innych olejków eterycznych. Jednym z należących do tej grupy składników jest leptospermon, którego olejek manuka jest bardzo bogatym źródłem. Wykazuje silne właściwości owadobójcze oraz przeciwrobacze. Olejek z manuki zawiera nawet do 60% węglowodorów seskwiterpenowych [w tym:  trans-kalamen (15%), α-kopaen (5%), δ-kadinen (6%), kadina-1,4-dien (5%) oraz kadina-3,5-dien]. Monoterpeny występują w znacznie mniejszej ilości, których ilość zwykle nie przekracza 4% mieszaniny.

Olejek manuka wyróżnia się dużą aktywnością przeciwdrobnoustrojową, które właśnie wykorzystywane są w aromaterapii. Do celów typowo leczniczych stosuje się kompresy lub kąpiele z jego dodatkiem. Wykazuje dużą skuteczność podczas leczenia infekcji, podrażnień oraz różnych stanów chorobowych skóry. Bywa stosowany podczas inhalacji, które zalecane są często podczas walki z infekcjami górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli, gardła oraz krtani. Olejek z manuki wykorzystywany jest także w trakcie masażu, którego walory wpływają kojąco na stany zapalne oraz ograniczają odczuwany ból. Doceniają go szczególnie osoby cierpiące na choroby reumatyczne lub na artretyzm. Polecany jest także do stosowania przez osoby o wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz alergii skóry. Czasem polecane jest połączenie olejku z manuki z eukaliptusowym (podczas aromaterapii).

Wykorzystywanie olejku manuka obejmuje zarówno kosmetyki, jak i preparaty farmaceutyczne. Dodawany jest do nich jako składnik biologicznie czyny wykazujący działanie przeciwbólowe, antyzapalne oraz bakteriostatyczne. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne. Wszystko to znajduje zastosowanie w kremach regeneracyjno-odmładzających, ale także w kapsułkach zalecanych podczas biegunek oraz stanów infekcji grzybiczej układu pokarmowego.

Jeżeli pojawią się jakieś pytania zachęcamy do kontaktu z działem obsługi klienta, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl